Chcesz kupić mieszkanie lub dom?

Pamiętaj, że możesz dostać dofinansowanie z budżetu państwa (tak zwane dofinansowanie wkładu własnego). Skorzystaj z programu „Mieszkanie dla młodych” (MdM). Program MdM to program dla młodych osób, które chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym i w tym celu biorą kredyt hipoteczny. Jeśli korzystasz już z programu MdM, możesz dodatkowo ubiegać się o częściową spłatę kredytu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o programie MdM.

Każda osoba, która spełni wszystkie poniższe wymagania:

 • chce kupić mieszkanie albo dom jednorodzinny na rynku pierwotnym (czyli od osoby, która wybudowała go w ramach działalności gospodarczej, na przykład u dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej) lub wtórnym. Informacje o wymaganiach, które musi spełnić mieszkanie albo dom, znajdziesz w sekcji Warunki, które musi spełnić mieszkanie albo dom,
 • bierze kredyt hipoteczny na zakup mieszkania albo domu. Informacje o wymaganiach, które musi spełnić kredyt, znajdziesz w sekcji Warunki, które musi spełnić kredyt,
 • ma mniej niż 36 lat (w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego małżonka). Jeśli w danym roku kończysz 35 lat - możesz złożyć wniosek jedynie do 31 grudnia tego roku. Jeśli masz co najmniej troje dzieci - nie musisz spełniać tego warunku.
 • nie jest - ani wcześniej nie była - właścicielem mieszkania albo domu jednorodzinnego (w przypadku małżeństwa każdy z małżonków musi spełniać to wymaganie),
 • jeśli jednak posiadasz część ułamkową (na przykład połowę lub jedną czwartą) mieszkania lub domu jednorodzinnego - możesz skorzystać z programu MdM,
 • nie przysługuje jej i nie przysługiwało, spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego (w przypadku małżeństwa każdy z małżonków musi spełniać to wymaganie),
 • nie jest i nie była właścicielem budynku mieszkalnego, na przykład kamienicy (w przypadku małżeństwa każdy z małżonków musi spełniać to wymaganie),
 • jeśli była współwłaścicielem budynku mieszkalnego - nie może skorzystać z programu MdM, jeśli udział we własności budynku jest równy powierzchni co najmniej jednego mieszkania w tym budynku.
 • Jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci, możesz otrzymać dofinansowanie na zakup drugiego lub kolejnego mieszkania. Pamiętaj, że dofinansowanie z programu MdM możesz otrzymać tylko raz.

Program MdM jest nadzorowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wszystkie formalności związane z programem MdM załatwisz w wybranym przez Ciebie banku komercyjnym, który współpracuje z BGK.

 • Odwiedź nasze Centrum sprzedaży mieszkań i wybierz mieszkanie albo dom jednorodzinny który chcesz kupić, w naszej bazie znajduje się większość inwestycji deweloperskich z całego kraju.
 • Wybierzemy wspólnie bank, z odpowiednią ofertą kredytową.
 • Omówimy szczegóły związane z kredytem i dofinansowaniem oraz wypełnimy wniosek o dofinansowanie. Poinformujemy Cię o innych dokumentach, które musisz dostarczyć.
 • Złożymy w Twoim imieniu wniosek o dofinansowanie razem z wnioskiem o kredyt w banku, w który wspólnie wybraliśmy.  Pamiętaj, że wniosek o dofinansowanie wkładu własnego możesz złożyć jedynie do 30 września 2018 r.

U nas uzyskasz wszystkie informacje, czy w tym roku skończyły się już środki przeznaczone na wypłaty dofinansowania.  

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz rozwiązać umowę najmu i wyprowadzić się z mieszkania. Zrób to w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy kupna mieszkania albo domu w programie MdM.

Jeśli posiadasz spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, musisz zrzec się tego prawa w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy kupna mieszkania albo domu w programie MdM.

 • podstawowa wysokość dofinansowania wynosi 10% wartości odtworzeniowej - jeśli jesteś singlem albo jesteście małżeństwem, ale nie macie dzieci,
 • wysokość wsparcia wynosi 15% wartości odtworzeniowej - jeśli wychowujesz jedno dziecko (własne lub przysposobione), 20% - jeśli wychowujesz dwoje dzieci, 30% - jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci,
 • wysokość dofinansowania jest liczona maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania albo domu jednorodzinnego. Jeśli zdecydujesz się na większe mieszkanie, na przykład o powierzchni użytkowej 55 m2, to dofinansowanie dostaniesz do 50 m2, a do pozostałych 5 m2 już nie.

Jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci, możesz dostać dofinansowanie do 65m2powierzchni użytkowej mieszkania lub domu.

Mieszkanie albo dom muszą spełnić wszystkie z poniższych wymagań:

 • całkowita powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 m2, a domu jednorodzinnego 100 m2 - jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz jedno lub dwoje dzieci albo nie masz dzieci.
 • powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie może przekroczyć 85 m2, a domu jednorodzinnego 110 m2 - jeśli w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wychowujesz troje lub więcej dzieci.
 • cena zakupu lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może przekroczyć ustalonego limitu.

Pamiętaj, że wysokość dofinansowania jest liczona maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej, a jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci - do 65 m2 powierzchni użytkowej.

Kredyt musi spełnić wszystkie z poniższych wymagań:

 • bank, w którym zamierzasz wziąć kredyt, musi mieć zawartą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
 • kredyt możesz wziąć tylko na zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego,
 • kredyt musisz wziąć na co najmniej 50% ceny tego mieszkania albo domu jednorodzinnego,
 • kredyt musisz wziąć na co najmniej 15 lat w polskiej walucie (złoty).

Dofinansowanie dostaniesz:

 • jako ostatnią transzę należności wobec dewelopera - jeśli kupujesz mieszkanie albo dom, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (inwestycja jest realizowana na podstawie umowy deweloperskiej),
 • jako ostatnią transzę wobec spółdzielni mieszkaniowej - jeśli kupujesz mieszkanie albo dom, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania (inwestycja jest realizowana na podstawie umowy o budowę lokalu),
 • na rachunek sprzedającego jako ostatnia część należności wobec niego jeśli kupujesz mieszkanie albo dom, które zostały już oddane do użytkowania,
 • wypłaty dokonywane są zgodnie z datą, którą wskażesz we wniosku (we wniosku trzeba wskazać kwartał i rok przewidywanej wypłaty).
 • nie możesz sprzedać, wynająć, użyczyć mieszkania albo domu przez 5 lat od dnia jego kupna. Nie możesz również zmienić sposobu użytkowania na inny niż mieszkaniowy (na przykład nie możesz otworzyć w tym miejscu gabinetu stomatologicznego albo prywatnego przedszkola). Jeśli to zrobisz, musisz zwrócić część dofinansowania. Kwota do zwrotu będzie wyliczona według wzoru: (kwota uzyskanego dofinansowania) x 60 (czyli liczba miesięcy, która pozostała do zakończenia tych 5 lat). Oznacza to, że jeśli po 4 latach osoba - która uzyskała dofinansowanie w wysokości 20 000 zł - sprzeda mieszkanie, będzie musiała zwrócić 4 000 zł, bo (20 000) x (12:60) = 4 000 zł,
 • nie możesz kupić lub uzyskać prawa własności do innego mieszkania albo domu przez 5 lat od dnia kupna mieszkania albo domu w programie MdM. Wyjątek od tej reguły to mieszkania i domy, które dostaniesz w spadku,
 • przez 5 lat od kupna mieszkania albo domu - nie możesz spłacić całego kredytu ani jego części - jeśli przekroczyłaby wysokość otrzymanego dofinansowania.

Wniosek i informacje o potrzebnych dokumentach dostaniesz w Centrum sprzedaży mieszkań deweloperskich, w Poznaniu ul. Bóżnicza 1/35
Umów się na spotkanie i dowiedz się więcej bez ponoszenia żadnych kosztów, u nas oszczędzasz pieniądze i czas. Zadzwoń 61 250 44 55 lub napisz na adres biuro@mieszkanaideweloperskie.pl.

Spłata części kredytu

Możesz dodatkowo uzyskać spłatę części kredytu, jeśli spełnisz wszystkie poniższe wymagania:

 • korzystasz z programu MdM (masz kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego),
 • w Twojej rodzinie pojawiło się (urodziło się albo zostało przysposobione) trzecie albo kolejne dziecko w ciągu 5 lat od podpisania umowy kupna mieszkania albo domu w ramach MdM. Łącznie musisz wychowywać przynajmniej troje niepełnoletnich dzieci albo pełnoletnich, które jeszcze się uczą.

 • Idź do banku, w którym masz kredyt - dostaniesz tam wniosek oraz informacje o pozostałych dokumentach, które musisz dostarczyć.
 • Wypełnij wniosek i złóż go w banku, w którym masz kredyt.

Wysokość dofinansowania wynosi 5% wartości odtworzeniowej i jest liczona według wskaźnika, który obowiązuje w dniu złożenia wniosku. Jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci, możesz dostać dofinansowanie do 65m2powierzchni użytkowej mieszkania lub domu.

Pamiętaj, że spłatę części kredytu dostaniesz tylko raz.

Do 6 miesięcy od dnia narodzenia lub przysposobienia dziecka. Wniosek złóż w banku, w którym masz kredyt.

Wypłaty realizowane są na bieżąco. Kiedy Twój bank otrzyma środki finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego, obniży Ci kapitał kredytu.

Wniosek i informacje o potrzebnych dokumentach dostaniesz w banku, który udzielił Ci kredytu. Masz pytania? Napisz na adres biuro@mieszkaniadeweloperskie.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.